HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

El Sanatları

Hayvanlardan elde edilen yünler, Hakkâri Dağları’nda toplanan bitkiler ve tarımsal ürünlerden elde edilen kök boyaların Hakkâri kadının ellerinde hayat bulması sonucunda, yöresel Hakkâri kilimi ortaya çıkmış, asırlardan günümüze ulaşmıştır. Kilimlerin yanı sıra cicimler, sumaklar, halılar, bahtiyariler, heybeler, terler, beşikler, kapı süsleri, kuşaklar ve çoraplar Hakkâri el sanatları ürünlerini oluşturmaktadır. Her kilim ve her desen aşk, sevgi, birlik, dirlik, acı ve sevinç duygularını ayrı ayrı sembolize eder.

Yörenin şüphesiz en gözde el sanatı kilim başta olmak üzere dokumacılıktır. Tamamen yünden dokunan ve doğal yollarla renklendirilen Hakkâri dokumaları son derece kalitelidir. Akrep, koçboynuzu, eli belinde, küpe, bereket gibi saymakla bitmeyen maneviyat yüklü motifleriyle Hakkâri kilimleri evlerin vazgeçilmezi. Canbezar, Gülgever, Gülhezar, Gülsarya, Halitbey kilimleri şehirdeki kilim çeşitlerinden yalnızca bazılarıdır. Usta ellerde üretilen geleneksel kadın ve erkek kıyafetleri, örgü ve çeyizlik ürünler, gösterişleriyle görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kültürel yaşam ve tabiat yapısı Hakkâri’nin taş işçiliğine kazınmış, kendine özgü sanatsal tasarımlar günümüze kadar varlığını devam ettirmiştir. Hakkâri Stellerindeki insan ve yaşama dair figürler burada taş işçiliğinin yazılı tarih öncesine kadar uzandığının önemli bir göstergesidir. Taş işçiliği, Osmanlı Dönemi eserlerinde ve mezar taşlarında da incelenebilir. Zaman zaman bitkisel ve geometrik şekillerle karşılaşılabileceği gibi çoğu yapıda düzgün kesme taş malzeme kullanılmıştır.