HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

MÜDÜRLÜĞÜMÜZ BİNASINDA "MİLLET KIRAATHANESİ" AÇILDI

     Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla tüm Türkiye’de açılmaya başlayan ve vatandaşların kullanımına sunulan “Millet Kıraathanesi” Hakkari’de de yapılan açılış töreni ile hizmet vermeye başladı.

       Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Halk Kütüphanesi’nde hizmete açılan Millet Kıraathanesi’nin açılışına Vali İdris Akbıyık, Vali Yardımcıları Mustafa Pala, Aziz Gölbaşı ve Mustafa Duruk, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri Öztürk, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat Dilberoğlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı. Açılışta gazetecilere açıklama yapan Sn. Valimiz İdris Akbıyık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlatmış olduğu Millet Kıraathaneleri’nin amacından sapan kahvehanelerin yerini alacağını belirterek, “Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Hakkari ilimizde daha çok okuyacak daha iyi bir gelecek sahibi olacak.” dedi. Sn. Valimiz İdris Akbıyık: “Millet Kıraathaneleri amacından sapan kahvehanelerin yerini alacak” Hakkari’de birinci meselenin eğitim ve kitap olduğunun altını çizen Vali Akbıyık, “Millet Kıraathanesi’nde çocuklarımız bir taraftan ders çalışacak, kitap okuyacak bir taraftan da çayını, kahvesini içebilecekleri ve burada onların çalışması, okumasını teşvik eden güzel konforlu bir ortam olacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın başlatmış olduğu millet kıraathaneleri inşallah amacından sapan kahvehanelerin yerini alacak Türkiye’nin her yerinde olduğu gibi Hakkari ilimizde de daha çok okuyacak daha iyi bir gelecek sahibi olacak. Biz her zaman söylüyoruz Hakkari de birinci meselemiz eğitim, kitap diyoruz, okul diyoruz ve Hakkari’nin kurtuluşuna da bunda görüyoruz. Bu doğrultuda birçok projemiz var. İşte "Bir Kitap Bir İnsan" gibi veya Sosyal Destek Projeleri (SODES) kapsamında yapılan projelerimiz var. Gençlik Spor İl Müdürlüğümüz bünyesinde, İl Özel İdaremiz, Belediyemizin destekleri ve Sivil Toplum Örgütlerimizin birçok projeleri var. Tabi Hakkari’de güzel şeyler oluyor. Hakkari artık eski Hakkari değil burada insanlar kitap okuyor sportif, kültürel ve eğitimle ilgili etkinlik ve projelerde bulunuyorlar. İnşallah bu güzellikler artarak devam edecek. Yani özetle biz okuyacağız, okutacağız. Buranın açılışında emeği geçen ilgili arkadaşların hepsine teşekkür ediyoruz inşallah Millet Kıraathanesini açıyoruz. Millet Bahçesini de daha sonraki günlerde açacağız hayırlı ve uğurlu olsun" ifadelerini kullandı.

       İl Müdürümüz İdris Ağacanoğlu: “Millet Kıraathanesi'nin sevincini yaşıyoruz”, bu yıl 55’incisi kutladıkları “Kütüphane Haftası”nda “Millet Kıraathanesi” açmanın sevinç ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Kütüphanelerin önemini anlatan Ağacanoğlu, “Kütüphaneler, medeniyetimizin mimarlarının ilme, irfana, bilgiye verdiği önemi somut bir şekilde göstermektedir.” diyerek, “Nur Dağı Hira’ Mağarası’nda verilen ilk emir “İkra” yani “Oku” dur. Bu sebeple medeniyetimizin mimarları, İlk emri “Oku” diye başlayan bir dinin mensupları olarak kitabı ve bilgiyi hak ile hakikatle, yoğurmuş, ilmi ve kütüphaneyi değerli görmüştür. Hakkari’mizde geçmişten bu yana önemli bir ilim merkezi olmuş, bir çok alim, şair, edebiyatçı ve devlet adamı bu topraklarda yetişmiştir. Hakkari’nin İslamla buluşması ve bilhassa Osmanlı hâkimiyetine girdiği dönemden sonra, Hakkari bulunduğu coğrafyaya ilim, irfan ve hikmet yayan bir İlim merkezi haline gelmiştir. İzzettin oğlu İbrahim Beyin yaptırdığı Meydan Medresesi ve kütüphanesi, Hakkâri Beyi Melik Esad’ın yaptırdığı Melik Esad Medresesi kütüphanesi, Zeynel Bey’in yaptırdığı 500 yıllık Zeynel Bey Medresesi Hakkari’de kurulan en önemli ilim merkezleri arasında yer almaktadır. Geçmişin zengin mirasını göz ardı etmeden, Küreselleşen ve teknolojinin hayatımıza girdiği bilgiye hakim olanın kazanacağı bu çağda kitap ve kütüphanelerin rolünün önemli olduğunu düşünüyor ve bu yıl 55. Kütüphaneler Haftasını “Sürdürülebilir Kalkınmada Kütüphanelerin” rolü teması ve “Kitap İnsanı Değiştirir” sloganı ile kutluyoruz. Bugün Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın ülke genelinde başlattığı Millet Kıraathaneleri’nin kurulması ile beraber bugün, Sayın Valimizin talimatları ve teşvikleriyle Hakkari’nin ilk Millet Kıraathanesi’nin kuruluşunun sevincini yaşıyoruz. Bu sebeple huzurlarınızda Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Valimiz Sayın. İdris Akbıyık’a şükran ve minnettarlığımızı arz etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

       Açılış konuşmalarının yapılmasının ardından Sn Valimiz İdris Akbıyık ve beraberindeki protokol üyeleri Millet Kıraathanesi’ni gezdi. Program, kütüphane çalışmaları ile ilgili slâyt gösteriminin yapılmasının ardından en çok kitap okuyan çocuk, genç ve yetişkin kategorisinde birinci olan okuyucuların ödülleri verildi. “Çocuk” kategorisinde İrem Su Erkan, “Genç” kategorisinde Çiğdem Bahadır ve “Yetişkin” kategorisinde ise birinci olan Nurettin Kaya’yı Sn.Valimiz İdris Akbıyık tebrik ederek, birer altın hediye etti.

  • 1.jpg
  • 10.jpg
  • 2.jpg
  • 3.jpg
  • 4.jpg
  • 5.jpg
  • 6.jpg
  • 7.jpg
  • 8.jpg
  • 9.jpg