HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ PROGRAMI İLİMİZDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Hakkâri’de Çanakkale Zaferi’nin 104. Yıldönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla tören düzenlendi. Programa Sayın Valimiz İdris AKBIYIK, protokol üyeleri ile İl Müdürümüz İdris AĞACANOĞLU'da katıldı.

Valilik önündeki programda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törene, Müdürlüğümüze bağlı Atatürk Kültür Merkezinde devam edildi.

Sayın Valimiz İdris AKBIYIK konuşmasında;

        "Çanakkale Zaferi, 18 Mart 1915’te vatan ve milletin bağımsızlığını korumak için yurdumuzun dört bir yanından ailelerini arkalarında bırakarak gelen kahramanlarımızın her türlü imkânsızlık ve yokluğa rağmen varını yoğunu ortaya koyarak, zor şartlar altında kendisinden donanım ve imkân yönünden güçlü olan ordulara karşı verdiği insanüstü mücadeleyle destanlaşmış, eşine az rastlanır, anlamlı bir kahramanlık destanı ve tarihi dönüm bir dönüm noktasıdır.

     Milletimiz verdiği bu mücadeleyle, “Çanakkale Geçilmez” sözünü tarihe kazıyarak tarihin akışını değiştirmiştir. Aynı zamanda bu vatan uğruna canlarını feda eden, teröre verdiğimiz şehitlerimizin de günüdür bu gün. Üzerlerinde üniforma olmamasına rağmen milletimizin devletimizin birlik ve bütünlüğünden vazgeçmeyişi, adeta bir özveri ve fedakârlık timsali oluşudur bu gün. İçinde bulunduğumuz zaman dilimini yaşayabilelim diye ne canları bu milletin. Kimini nöbeti başında yakaladı ölüm, kimini uykusunda, kimini evinde, kimini camide. Ne için? Biz bu gün rahat uyuyalım diye, bu Ülke üzerindeki hain emeller gerçekleşmesin diye, çocuklarımız bu gün istedikleri hayalleri kursun diye. Bu topraklar üzerinde kötü emeller hiçbir zaman bitmedi. Eskiden topla tüfekle saldırdıkları topraklarımızda bu gün başka şekillerde aynı emellerini gerçekleştirmeye çalışıyorlar. Ama unuttukları bir şey var. Bu millet bir fedakârlık örneğidir, bu millet zamanı geldiğinde varını yoğunu canını bile vermeye her daim hazır. Nitekim de tarih boyunca öyle oldu. Ne anne babalar daha on beş yaşındayken gönderdi çocuğunu asker ocağına, döner mi diye düşünmeden. Ne çok vatandaşımız göğsünü kurşunlara siper etti bir an bile düşünmeden. Sonuç hep aynıydı. Bizi bölmeye çalışanlar, kirli siyasetleri ile hayatlarımızı kirletmeye, yok etmeye çalışanlar yine hüsrana uğradılar. Katliamları ile bize korku vermeye çalışanlar yine başarılı olamadı, olamayacak da. Bu gün millet olarak gelişim ve değişim içinde yolumuza devam etmekteyiz. Silahlarla, bombalarla, kan ve nefretle bizlere korku vermeye çalışanlara inat biz bu gün ürettiklerimizle, kazandıklarımızla, her bir gencimizin yüreğine ektiğimizi bayrak sevgisi ile çalışma azmi ile millet aşkı ile dimdik ayaktayız. Söz konusu vatan, birlik ve beraberlik olunca bu memleket bu dik duruşu, bu özverileri, bu azmi, bu fedakârlıkları oldukça bir ölüp bin dirilmeye her daim hazır olacaktır. Ne Seyit Onbaşılar bitecek, ne Abdülselam ÖZATAK’lar bitecek, ne AYKUT aileleri bitecek… İsimler değişecek belki ama mücadelemiz baki kalacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere; geçmişteki mücadeleleriyle hain planları olanlara göz açtırmayan, hain darbe girişimlerine ve her türlü terör belasına karşı bedenini ve canını siper ederek milli ve manevi değerleri uğruna toprağın bağrına düşen bütün şehitlerimizi rahmet, saygı ve şükran ile anıyorum."

Çanakkale Zaferi’ni anlatan tiyatro ve slayt gösteriminin ardından öğretmenlerden oluşan koro türküler seslendirdi.

  • 06.jpg
  • 09.jpg
  • 10.jpg
  • 11.jpg
  • 19.jpg
  • 20.jpg
  • 21.jpg
  • 22.jpg