HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

GÖÇ YOLU ELVEDA BALKANLAR” İSİMLİ FİLMİN GALASI YAPILDI

         Hakkari Valiliği ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü destekleri  ile Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen 1.Ulusal Film Festivali kapsamında düzenlenen Elveda Balkanlar  Göç Yolu Filmi Galası ,tüm sanatçı kadrosunun katılımı ile gerçekleştirildi.

        Atatürk Kültür Merkezinde yapılan filmin galasına Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Vali Yardımıcısı İdris KOÇ, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Nuri ÖZTÜRK, İl Emniyet Müdürü Vekili Gürcan GÖRGÜLÜ, İl Müdürümüz İdris AĞACANOĞLU, Göç Yolu Elveda Balkanlar filmi oyuncuları, siyasi parti temsilcileri, kurum müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

        Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK ve eşleri Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, protokol üyeleri, gala için İlimize gelen filmin yapımcısı Mustafa ŞENGÜN, yönetmen ve senaristi Turgut URAL, oyuncular ve vatandaşlar akşam saatlerinde Bulvar Caddesi'nde bir araya geldi.

       

        Valimiz Sayın TOPRAK, filmin oyuncuları ve folklor ekibiyle halay çekti. Ardından davul zurna eşliğinde Şehit Mehmet Ceyhan Caddesi'ndeki Atatürk Kültür Merkezi'ne kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi.

         Program, erbane ve halk oyunları topluluğu gösterisinin ardından Atatürk Kültür Merkezinde yapılan kokteyl ile devam etti.

       Gala öncesinde bir konuşma yapan Valimiz Sayın TOPRAK,  filmin yapımcısı, yönetmeni ve oyuncularına Hakkari'ye geldiklerinden dolayı teşekkür etti.

        Hakkari'yi coğrafyasından ve Türkiye'nin uç noktasında bulunmasından dolayı herkesin gelip göremediğini belirten Valimiz Sayın TOPRAK, "Geçmişte yaşanan üzücü olaylardan dolayı herkesin kafasında kötü bir imaj var. Fakat biz bu algıyı değiştirmek için yoğun çaba harcıyoruz, Tabii bizden önceki arkadaşlarımız da aynı yolda çaba harcadılar. Biz bu Hakkari'nin ne kadar güzel bir coğrafya olduğunu, ne kadar güzel insanlara sahip olduğunu, huzurlu bir şekilde yaşanacak yer olduğunu bütün Türkiye'ye ve arkasından dünyaya anlatabilmek için arkadaşlarımızla beraber yoğun bir çalışma ve çaba içerisindeyiz" dedi.

         Sanat dallarının en önemlilerinden bir tanesinin sinema olduğunu belirten Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti:

        "Görsel bir yönü müzikle kuvvetlendirildiği zaman insanın kalbine işleyen ve insanı etkileyen bilinçaltına hitap eden bambaşka ve çok güçlü bir sanat dalı. Yerine göre ulaşamayacağımız gitme imkanımızın olmadığı dünyanın öbür ucundaki bir toplumun sosyal hayatını veya onların yaşadığı acıyı anlatırken aynı zamanda bir öz eleştiri imkanı veriyor."

        Sinema solunu yokken bugün film galası yaptıklarını dile getiren Valimiz Sayın TOPRAK, konuşmasını şöyle sürdürdü:

        "Türkiye çapında isimleri olan dallarında her biri birer profesyonel olan sanatçılarımızla gala imkanı bulduk. Ve arkadaşlarımız çok güzel bir konuya değinmişler tarihimizde bizim üzerimizde bizim Anadolu’da varlığımızı hazmedemeyen kuvvetler balkan savaşlarından sonra da bu dış ve her zaman üzerimizde de kötü emelleri olan kişilerle devletlerle iş birliği yaparak oradaki halkımıza milletimize büyük zulümler uyguladılar. Onlar da yerine göre trenle, otobüsle veya yalın ayak yola düştüler böyle bir konu ve böyle bir dönemde işlenmiş olmasından dolayı ben yapımcımıza ve yönetmenimiz Turgut Bey'e de teşekkür ediyorum."

         Hakkâri’den Edirne’ye Antalya’dan Sinop’a kadar bir çınar olduğunu ve böyle oldukça da bir dalın bile kırılamayacağını dile getiren Valimiz Sayın TOPRAK, şunları aktardı:

        "Halkıma çok güveniyorum iki buçuk senedir bizi bağırlarına bastılar. Bir dediğimizi iki etmediler. Hepsinden önemlisi bizi sevdiler. Ben de buraya her yeni gelene diyorum ki çıkın Hakkari sokaklarında gezin, dolaşın ne kadar güzel insanlar, ne kadar kaliteli, misafirperver, candan insanlar olduklarını gözünüzle görün diyorum. Arkadaşlarımız da bugün bunları gözleri ile gördüler. Hepinize teşekkür ediyorum."  

   

        Kentte vatandaşlar tarafından çok güzel karşılandıklarını Hakkari'de bulunmaktan dolayı mutlu olduklarını dile getiren Göç Yolu Elveda Balkanlar Filmi Yönetmeni Turgut URAL ise, "Biz biliyoruz ki Hakkari'nin algısı bambaşkadır, insanların gözünde. Burası çok güzel, fevkalade bir şehir olmuş. Kültürünüz, sanatınız var, alt yapınız gelişiyor. Biz Hakkari'yi hakikaten çok sevdik. Ben kendi adıma söz veriyorum. Sayın Valimize ve arkadaşlarıma da söyledim. Burada ne zaman konser yapmak isterseniz, etkinlik yapmak isterseniz, kültürel ve sanatsal faaliyet yapmak isterseniz maddi olarak belki gücüm yetmeyebilir ama size en alasından ulaşabildiğim istediğiniz sanatçıyla, oyuncuyla seve seve yanınıza gelmeye, sizinle kucaklaşmaya söz veriyoruz." şeklinde konuştu.

         Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK ve eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK,  sanatçılara plaket ve çiçek takdim etti.

        Gala, "Göç Yolu Elveda Balkanlar" filminin gösterimi ile sona erdi.