HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

1.Hakkari Ulusal Film Festivali ile 2.Ters Lale Festivali tanıtım toplantısı düzenlendi

      Hakkari Valiliğinin destekleri ile Müdürlüğümüz  tarafından gerçekleştirilecek 1.Ulusal Film Festivali ile 2.Ters Lale Kültür, Sanat, Spor ve Kitap Festivali tanıtım toplantısı yapıldı.

     Hakkari Atatürk Kültür Merkezi Sinema Salonunda yapılan toplantıya Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak,  eşi Dr. Funda Toprak, Vali Yardımcısı Bekir Abacı, Belediye Başkan Vekili Cüneyt Epcim, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Osman Kızılban, Hakkari Barosu Başkanı Av. Zeydin Kaya,

    İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu,  İl Halk Kütüphanesi Müdürü Yüksel Polat ile MHP İl Başkanı Fatih Özbek katıldı.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris Ağacanoğlu, sayın valimizin destekleri ile hayata geçirdiğimiz 1.Hakkari Ulusal Film Festivali ve 2. Ters Lale Kültür,Sanat,Spor ve Kitap Festivali tanıtım toplantısına katılan herkese teşekkür etti.

    Müdür Ağacanoğlu,”Hakkari ilimizde son yıllarda kültür, sanat ve turizm önemli ilerlemeler sağlanmıştır. İl genelinde çeşitli kurmalarımızın katkıları ile özellikle son iki yıldır bu gelişmeler ivme kazanarak kültür varlıklarımızın turizme  kazandırılmasından, ilimizin tanıtımına ilk olarak gerçekleştirilen festivallerden uluslar arası turizm fuarlarına, tiyatro, halkoyunları, resim, fotoğraf sergisi gibi gençler tarafından gerçekleştirilen kültürel ve sanat etkinliklerine ,

    Turizme dayalı kış sporlarından doğa sporlarına, kadar şehrimiz adeta kültür ve turizm alanında kabuğunu kırmaya başlamış, kültür ve turizm potansiyelini açığa çıkarmaya başlamıştır.

    Geçtiğimiz yıl Türkiye’de sinema salonu olamayan 6 il arasında bulunan Hakkari 2017 yılında sinema salonuna kavuşmuş, tüm Türkiye ile aynı anda aralıksız olarak vizyondaki filmler Hakkarililerle buluşturulmuştur.

   Kültür varlıklarımızın turizme kazandırılması ile ilgili çalışmalar hızla devam etmekte.  bakanlığımız yatırım programına alınan  Zeynel bey medresesinin  şehir müzesi, Şemdinli Nehri’ de bulunan Kayme sarayının ise  Seyyid Taha-i Hakkari İslam müzesi olarak  hizmet verebilmesi için çalışmalarımız devam ediyor.

   Bakanlığımızca başlatılan Melik Esat camii restorasyonu ve üniversitemizce hayata geçirilen meydan medresesi çevre düzenleme çalışmaları ve Çukurca kaymakamlığımızca müdürlüğümüzce tscillenen çukurca taş evleri restorasyon projeleri devam ediyor.

   İlimizin kış turizminin geliştirilmesi için   sayın valimizin destekleri ile kayak merkezimizde tarihi nitelik taşıyan yatırımlar gerçekleştiriliyor.

    Bir ilkler silsilesi olan festival zincirini yaşamaktayız. kar festivali, ters lale festivali son olarak film festivali ve kitap festivali ile  ilimiz bir festival şehri haline geliyor.

    Şunu ifade etmek isterim. göreve başladığı ilk günden bu güne kadar özellikle kültür ,sanat ve turizm alanında kendilerine sunduğumuz her projeyi istinasız olarak kabul eden ve destekleyen,karşılaştığımız bürokratik süreçleri hızlandırarak  daha fazla ve koordineli hizmet verme imkanını sağlayan  sn valimize ben huzurlarınızda minnettarlığımı ifade etmek istiyorum.

    Bu gün programını yaptığımız bu sinema salonunun açılarak Hakkari’nin sinemaya kavuşturulmasından tutun az önce ifade ettiğim ilimizdeki tüm kültürel,sanatsal etkinliklerin  , ilk olarak  düzenlenmesi, bir ilkten öteye kalıcı ve sürdürülebilir faaliyetler olmasını biz önümüzü açan,maddi ve manevi desteklerini sunan  sayın valimize borçluyuz.

    Ben bu projeye destek veren sayın valimize, kültür ve turizm bakanlığımız sinema genel müdürlüğüne DAP  bölge kalkınma idaresine , il özel idaresine, Hakkari belediyesi ve organizasyonu üstelenen Gold Grup Organizasyonun una, kurumda beraber çalıştığım çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi arz etmek istiyor istiyorum.

    Hakkarililerle kültür ve sanat dünyamızı bir aya 1.ulusal film festivali ile 2. ters lale festivalinin ilimize, Hakkarililere hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

    Yeni vizyona giren değişik filmlerin tanıtımının yapılmasının ardından verilen kokteyl ile Festivali tanıtım toplantısı sona erdi.