HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Hakkâri Emitt 2018 fuarında ilgi odağı oldu!

      Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşması 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) İstanbul Tüyap Beylikdüzü fuar alanında kapılarını ziyaretçilere açtı.

     Türkiye’nin uluslararası en büyük turizm buluşması 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) İstanbul Tüyap Beylikdüzü fuar alanında kapılarını ziyaretçilere açtı. Avrupa’nın da en büyük fuarları arasında yer alan ve bu yıl 85 ülkeden 4 bin 800 katılımcıyı ağırlayan EMITT Turizm Fuarı’nın açılışını Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yaptı.

      Türk turizmi için 2017 yılının iftihar edilecek bir yıl olduğuna vurgu yapan Bakan Kurtulmuş, bütün bu olumsuz faktörlerin etkisine rağmen Türkiye’nin 32,4 milyon turisti ağırladığını, turizm gelirinin ise 26 milyar dolar seviyesine yaklaştığını, şimdi ise yeni hedeflere doğru yürüdüklerini dile getirdi. 

     Hakkari Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün  koordinasyonunda  Hakkari Valiliği standı da EMİTT 2018 Turizm Fuarında yerini aldı. Geçtiğimiz yıl restorasyonuna başlanan ve bu yıl %90 fiziki gerçekleşme ile restorasyonu tamamlanmak üzere olan Şemdinli Kayme Sarayının mimari yapısı stant olarak tasarlandı.

     Fuara Hakkari İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris AĞACANOĞLU, Hakkari Belediyesi Rengi Hakkari Halkoyunları ekibi, DAKA Hakkari Yatırım Destek Ofisi Müdürü Hilal TURĞAY, Hakkari Üniversitesinden Hacı TANSU, Hakkari Evi işletmesi sahibi Turan ŞİMŞEK,Nehri Şemdinli Balcılıktan Sait ERÇİN, HAKAPAD Aşçılar Derneği ve gazeteci Hakan TAŞ katılım sağladı.

    Hakkâri Halkoyunları gösterisi, Hakkâri Kilimi sergisi, Hakkari mutfağından geleneksel yemeklerin ikramı, Hakkari Kahvaltısı, Turizme dayalı doğa sporlarının tanıtımı, Hakkarili sanatçı Aydın AYDIN’ın seslendirdiği Hakkari Türküleri  ile Hakkari standı ilk günde fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgisini gördü.

    Hakkari standını Türkiye Büyük Millet Meclisi(TBMM) Başkan Vekili Ahmet AYDIN ve  Türkiye’nin farklı İllerinden gelen protokol üyeleri de ziyaret ederek Hakkari standında halay çekti, Hakkari ikramlarından tattı.