HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

1.TERS LALE ŞENLİĞİ DÜZENLENDİ

     Hakkâri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında "Hakkâri Ters Lale Şenliği" düzenlendi. 

     Merzan Futbol Sahasında düzenlenen şenliğe Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, eşleri Sayın Funda TOPRAK Hanımefendi, Dağ ve Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Emre TAYANÇ, Belediye Başkan Vekili Cüneyt EPCİM, Cumhuriyet Başsavcısı Altuğ Kürşat ŞAHİN, Vali Yardımcısı Bekir ABACI, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, İl Jandarma  Komutan Vekili Albay Mehmet GÖKGÖZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris AĞACANOĞLU, kurum müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

     Şenlikte bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, 26 Mart 2017 tarihinde düzenledikleri kar festivalinden sonra ilk defa Hakkari’de Ters Lale şenliği de düzenlediklerini söyledi.

      Festivale katılan herkese teşekkür eden Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti: 
 

     "Bu festival ve şenlikler dolayısıyla hem ilimizin sahip olduğu kendine has özelliklerini bütün Türkiye’ye bütün dünyaya tanıtıyoruz. Aynı zamanda bu vesileyle de sizinle beraber olma fırsatı yakalıyoruz ve güzel vakit geçiriyoruz. Onun için bu festivallerin düzenlenmesinde etkin tol oynayan fedakârlık gösteren İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ve Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyorum. Hakkâri’nin her mevsimi güzel. Bugün de güneşli ılık bir havada sizlerle beraber olmak bizlere çok büyük mutluluk veriyor. Şenlik kapsamında çeşitli yarışmalar yapılacak. Ayrıca Türk Hava Kurumuna da teşekkür ediyorum yamaç paraşütçülerini buraya gönderdiler. Şu anda tepeye çıktılar, biraz sonra buraya inecekler. Ters Lale de buraya özel endemik bir bitki. Dünyanın sadece belirli bölgelerinde yetişen özelliği olan bir bitki. Bu bitki hem eczacılıkta hem tıp alanında kullanılıyor. Ayrıca bunun ticareti ve ekonomik değeri de oluşmaya başladı. Hem bunu vurgulamak buraya dikkat çekmek, dünyada eşi benzeri olmayan yerine göre bir metreye kadar uzayan, büyüyen ters lalemizi de bu vesileyle ülkemize ve dünyaya tanıtma imkânı buluyoruz. Hepinize iyi eğlenceler diliyorum." 

    Daha sonra şenlik alanındaki stantları gezen Valimiz Sayın TOPRAK, kendisine yoğun ilgi gösteren çocuklarla da yakından ilgilenerek onlarla tenis oynadı. 

    Hakkâri Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün organize ettiği ve kamu kurumlarının da destek verdiği festival kapsamında, uçurtma şenliği, bisiklet turu, tahta bacak ve palyaço gösterisi, şefler yarışıyor yemek yarışması, kurumlar arası müsabakalar ve yamaç paraşütü gösterisi yapıldı. 

    Valimiz Sayın TOPRAK ve beraberindekiler, şefler yarışıyor yarışmasına katılan işletmeler tarafından yapılan yemek ve tatlılardan tadarak kendilerine başarılar dilediler. 

    Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK, 10 dalda yapılan şefler yarışıyor yarışması sonunda dereceye giren işletme sahibi ve şeflerine ödüllerini verdi.

    Şehir merkezinden başlattıkları bisiklet turunu şenlik alanında tamamlayan Gençlik Merkezi Bisiklet Kulübü ise Valimiz Sayın TOPRAK’a Türk bayrağı hediye etti. Türk bayrağını öperek teslim alan Valimiz Sayın TOPRAK, sporcuları kutlayarak kendilerine plâket hediye etti. 


        Katılımcılara ikramlarda bulunulan şenlik, çocukların uçurtma şenliği ile sona erdi.