HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Hakkari'de 1.Kar Festivali düzenlendi.

     Hakkari'nin kış turizmindeki potansiyelini tanıtmak amacıyla 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi'nde 1.Kar Festivali düzenlendi.

       Kültür ve Turizm Bakanığımızın destekleriyle Hakkari Valiliği koordinasyonunda  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından, 2 bin 800 rakımlı Merga Bütan Kayak Merkezi'nde festival düzenlendi.

      Hakkari Valisi Cüneyit Orhan Toprak, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, Allah'ın insanlara ve dünyaya lütfettiği en güzel nimetlerinden olan karın iyi değerlendirilmesi halinde ekonomiye, sosyal hayata ve spora katkı sağladığını söyledi. Vali TOPRAK Konuşmasının devamında "Kar, Hakkari'nin dağlarında, yaylalarında, ovalarında başka bir güzellik sergiliyor. Nisan ayına 3-4 gün kalmasına rağmen halen kristal ve tuz halindeki kar üzerinde bulunmak buranın kış sporlarına ne kadar müsait olduğunun bir göstergesidir." şeklinde konuştu.Türkiye'nin birçok yerinde havaların ısınması nedeniyle kayak sezonunun kapandığını anımsatan Toprak, kentte 10 gündür devam eden yağışlarla kar kalınlığının zirveye ulaştığı Merga Bütan Kayak Merkezi'nin kayak severlere hizmet vermeye devam ettiğini vurguladı.

      Konuşmaların ardından başlayan gösterilerde, Türk bayrağı ve meşalelerle zirveden inen kayakçılar, ellerindeki bayrağı Vali Toprak'a teslim etti.

      Halk oyunları gösterisinin yapıldığı festivalde, kayak ve snowboard gösterisi, buzdan heykeller sergisi, kar raftingi, kar simidi, leğen ve kızak yarışması, hedik ile yürüme yarışması, kayaklı koşu, kayaklı yamaç paraşütü, kar güreşi, kar voleybolu, zirve tırmanışları ile canlı müzik şöleni gibi etkinlikler düzenlendi.Yoğun ilgi gösterilen festivale katılanlar eğlenceli anlar yaşadı.Festival kapsamında zirve tırmanışı yapan dağcılar da tırmandıkları tepenin zirvesinde Türk bayrağı ve Atatürk posteri açtı.Festivalin finalinde Toprak, protokol üyeleri ve vatandaşlar, etkinliklerin ardından Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halay çekti.