HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

TRT KURDÎ’DE YAYINLANAN "ÇEPİK" PROGRAMI HAKKÂRİ İLİMİZDEN YAYINLANDI

Türk Halk Müziği Sanatçısı Aydın AYDIN’ın TRT Kurdî’de sunduğu "Çepik" programının bu haftaki durağı Hakkâri oldu.

Hakkâri Valiliği’nin katkılarıyla Atatürk Kültür Merkezinde canlı olarak yayınlanan programı Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, eşleri Sayın Funda TOPRAK Hanımefendi, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris AĞACANOĞLU ve yüzlerce vatandaş izledi.

Programa konuk olan sanatçılar söyledikleri şarkılarla Hakkârililere keyifli saatler yaşattı. Oldukça coşkulu geçen programda Hakkâri’nin gelenek ve görenekleri, tarihî ve turistlik yerleri ile yöresel yemek ve giysileri tanıtıldı.

Canlı olarak yayınlanan programda bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, Çepik programının uzun zamandır istikrarlı bir şekilde yayın hayatına devam ettiğini söyledi.

Çepik programının bölgede yoğun şekilde izlenen ve beğenilen bir program olduğunu ifade eden Valimiz Sayın TOPRAK, "Bu programı yapan sanatçı arkadaşımız da biliyorsunuz Hakkârili. Yaptığımız görüşmede Çepik programı yayınının Hakkâri’den yapılmasını, vatandaşlarımızın bunu memnuniyetle karşılayacağını ve ilimizin de tanıtımına katkısı olacağını değerlendirdik. Bu manada TRT ile ortak ve güzel bir çalışma gerçekleştirdik ve bugün de güçlü seslerle, güçlü sanatçılarla ülkemizin her köşesinden parçalar seslendirildi. Hakkâri gerçekten görülmesi, gezilmesi gereken, insanlarının tanınması gereken bir vatan köşemiz. Hakkârili vatandaşlarımız güzel bir akşam geçirerek çok mutlu oldular ve eğlendiler. Bizler de onlarla birlikte eğlendik. Bunun için bu tip programları bundan sonra da inşallah zamana yayarak gerçekleştirmeyi, halkımızla birlikte kaynaşmayı düşünüyoruz. Bunun da ülkemizin birliğine, bütünlüğüne çok büyük katkısı olacağına inanıyoruz. Bu tür sosyal faaliyetleri devam ettirmeyi de planlıyoruz. Programın ilimizde yayınlanmasında emeği geçen Aydın AYDIN’a, sanatçı dostlarımıza ve TRT Kurdî’ye teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK ve eşleri Sayın Funda TOPRAK Hanımefendi sanatçılarla birlikte seslendirilen şarkılar eşliğinde halay çekti.

Program sonunda Valimiz Sayın TOPRAK, Hakkâri anısına sanatçılara plâket ve yöreye ait bal hediye etti.