HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

HAKKÂRİ’DE BİNLERCE VATANDAŞ DEMOKRASİ NÖBETİNDE TEK YÜREK OLDU

Hakkâri’de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişimini protesto etmek amacıyla Valilik önünde toplanan binlerce kişi demokrasi nöbeti tutarak yürüyüş düzenledi.

Hakkâri Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, eşleri Funda TOPRAK Hanımefendi, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ebubekir CEYLAN, Vali Yardımcıları Cüneyt EPCİM, Mehmet Emin TAŞÇI ve Bekir ABACI, İl Emniyet Müdürü Resul HOLOĞLU ve İl Jandarma Komutanı Albay Yalçın BAYSAL ile birlikte akşam saatlerinde Valilik binası önünde toplanan vatandaşlarla birlikte demokrasi nöbeti tuttu.

Daha sonra yapılan duanın ardından vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, 15 Temmuz Cuma gecesinde hiç beklenmedik bir hadise ile karşı karşıya kalındığını ifade ederek "Milletimizin gözbebeği olan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içerisinde yuvalanmış, kendi kendilerine şer odağı haline gelmiş paralel bir yapılanmanın kalkışmasıyla maalesef karşı karşıya kaldık. Fakat bizi sevindiren şu ki daha neyin ne olduğu belli olmadan, üstümüze neyin geleceği daha net olarak belli olmadığı halde siz değerli Hakkâri halkımız erken saatlerden itibaren bir araya gelerek hain kalkışmanın karşında aslan gibi durdunuz. Tabi ki 240 tane şehidimiz var. Allah hepsine gani gani rahmet eylesin mekânları cennet olsun. Büyük bir bedelle birlikte bir şey kazandık, bu ülkede bir daha darbe olamaz. Bizim halkımız böyle hain darbelere geçit vermeyeceğini gösterdi. Bu kalkışmanın önlenmesinde bir numaralı aktör rol sahibi sizlersiniz. Halkımız canını verdi ama bu kalkışmaya izin vermedi.  Tankın altına girdi kendini ikiye böldürdü fakat buna geçit vermedi. Allah hepsinden razı olsun. Emniyet teşkilatımız gözünü kırpmadan ne pahasına olursa olsun buna geçit vermemek için emirler doğrultusunda gerekli önlemleri alarak görevinin başındaydı" dedi.

Valimiz TOPRAK, "Konuşmamın başında da belirttiğim gibi bunlar maalesef ordu içinde karanlık emellere hizmet etmek için beyinleri yıkanmış satılmış kişilerin oluşturduğu ve ordumuzun tamamına kesinlikle mal edemeyeceğimiz grupların yaptığı bir harekettir. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz içinde kahraman askerlerimiz, kahraman komutanlarımız da bu şerefsiz darbeye geçit vermediler. Gördüğünüz gibi yanımda şerefli bir Türk subayı bulunuyor. Kendisi Jandarma Komutanımız şuanda. Bu Mehmetçik bu millete ateş açmaz, silah sıkmaz ve böyle olduğu içinde hepimiz gördük ki televizyonlardan da izliyorsunuz paşa seviyesine gelmiş olanlar dâhil hepsine diz çöktürüp bu darbeye karşı koyan bir binbaşımızdır. Hangi inançtan, fikirden, siyasi görüşten olursa olsun şuanda Türk milleti tek vücuttur. Halkımız Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’a ve onun sarsılmaz iradesi ve liderliğine karşı yapılan bu darbeyi reddetmiştir. Bu hareket Sayın Cumhurbaşkanımızın nezdinde halka karşı yapılmış, halkın iradesine, halkın özgürlüğüne, halkın her türlü yaşama hakkına yapılmış bir darbedir.  Halkta bunu şiddetle püskürttü. Hakkârili vatandaşlarımız da ilk günden itibaren Sayın Cumhurbaşkanımızın davetine icabet ederek bugünde görmekten onur duyduğum şekilde desteklerini verdiler. Demokrasi nöbetlerini tutuyorlar tutmaya da devam edecekler inşallah. Allah sizlerle sağlıklı, mutlu ve refah içinde çok daha güzel günler nasip eder inşallah. Bu duygularla hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyor, en derin sevgi ve saygılarımla sizleri selamlıyorum. Hepinize hayırlı akşamlar diliyorum" şeklinde konuştu.

Ellerindeki Türk bayrakları ile birlikte demokrasiye vurulmak istenen darbeye karşı devletinin yanında olduklarını belirten vatandaşlar tekbir getirerek "Darbeye hayır", "Darbeye karşı omuz omuza", "İradeye uzanan eller kırılsın", "En büyük asker bizim asker" şeklinde sloganlar attı.

Daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK, binlerce vatandaşın katılımıyla gerçekleşen demokrasi yürüyüşüne katıldı. Valimiz Sayın TOPRAK, ellerindeki Türk bayraklarını sallayan vatandaşlarla birlikte çarşı merkezinden Bulvar Caddesi’ne oradan da Ordu Caddesi güzergâhından tekrar Valilik önüne kadar yürüdü.