HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

48 Saatte Hakkari

Birinci Gün


Güne erken saatte başlayıp, özgürce gezip tırmanabilecek, kamp yapılabilecek Cilo Sat Dağları Millî Parkı sizi bekliyor. Keşfedilmeyi bekleyen yirmi bin yıllık Buzullar, Türkiye’nin ikinci zirvesi Reşko Zirvesi, Mergan Yaylası, Cennet Cehennem vadilerini keşfedebilirsiniz. Daha sonra yirminin üzerinde 3400 rakımlı Cilo Sat Göllerini gezebilir, sonrasında ise 5000 yıllık olduğu tahmin edilen ve günümüzde gizemini hala koruyan Kaya Resimleri’ni görmek için Yüksekova’da bulunan Geverok Vadisi’ne geçebilirsiniz.


Buradaki yürüyüşü tamamladıktan sonra Yüksekova, Şemdinli ve Derecik ilçesi çevresini gezebilir, Şemdinli Çayı’nın huzur dolu sesine kulak verip biraz dinlenebilirsiniz. Şemdinli Çayı üzerinde yer alan 1898 yılında yapılmış Taş Köprüyü ve Kayme Sarayı’nı görmeden ilçeden ayrılmamalısınız. Ayrıca burada bulunan şelale ve dere kenarlarına kurulan balık çiftliklerinde taze ve lezzetli balığın tadına varabilirsiniz.

İkinci Gün


Hakkâri ziyaretinin ikinci gününde eğer seyahatiniz kış mevsimine denk geldiyse Mergabütan Kayak Merkezi’ne uğramanızı tavsiye ederiz. Kayak merkezinde panoramik Hakkâri manzarası eşliğinde mangal yapabilir, kayak ve snowboard gibi etkinliklerle tatilinize renk katabilirsiniz.

Ziyaretiniz bahar ve yaz aylarına denk gelirse ise Konak köyünde bulunan Koçanis Kilisesi’ne gidebilir ve Berçelan Yaylası’na geçerek yörede yetişen çiçek ve otlar arasında eşsiz doğanın keyfini çıkarabilirsiniz. Zap Suyu eşliğinde Zap Vadisi’ni gezebilir, Çukurca ilçesinde yer alan tarihî taş evler ve değirmenler, Emir Şaban Camii ve Sidan Su Kemeri’ni gezebilirsiniz. Sonrasında şehir merkezine dönerek Zeynel Bey Medresesi, Meydan Medresesi, Melik Esat Camii, Çölemerik Kalesi, Zap Suyu ve Zap Vadisi manzaralı Seyir Tepesi’ni gezerek gününüzü sonlandırabilirsiniz.