HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Yöresel Lezzetler

Yüksek rakımlı dağlar, derin vadiler; tabiatı ve coğrafyası ile çeşitlilik arz eden zengin bir coğrafya... Mikroklima özelliğine sahip bu coğrafyada yetişen çeşit çeşit tarımsal ürünler, dağlarda yetişen bitki çeşitleri ve yörede yapılan hayvancılık, beraberinde özgün bir mutfak kültürünün oluşmasına da imkân tanımıştır. Dağlardan toplanan doğal otlardan “siyabo, mende, kuresork, alo, kereng” isimli otlar, yöresel otlu peynir başta olmak üzere tüm yemeklerin ana aromasını oluşturmaktadır. Karların erimesiyle başlayan yayla yaşamı ve kışa hazır hale getirilen gıdalar Hakkâri mutfağının ayrılmaz parçası gibidir. Toprak altına saklanan otlu peynirler, kurutulan et “qedit”, yoğurt ve kaymak, Hakkâri sağdıç kahvaltısı sofralarını asırlardır süslemeye devam ediyor. Olmazsa olmaz otlu peynirle başlanan Hakkâri kahvaltısı, yumurta, un ve tereyağından yapılan yiyeceklerle desteklenir ve besin ve enerji değeri son derece yüksek bir öğün elde edilir. Yüzyıllardır Türkiye’de geleneksel olarak üretilen tandır ekmeği, odun ateşinde piştikten sonra mis gibi kokarak uzun raf ömrüyle sofralara doğru yol alır. Rendelenmiş salatalık, yoğurt, bol sarımsak ve yöresel otlarla hazırlanan jajik sıcak yaz günlerinde içinizi serinletecek bir lezzettir.

Hakkâri mutfağında çorba genelde yoğurt, buğday ve yöresel otlar kullanılarak yapılır. Kurban bayramlarının vazgeçilmezi olan kemikli kavurma yapmak için et kendi yağında kavrulur ve pilavla beraber servis edilir. Sağdıç kahvaltısı, yörede yetişen ceviz, üzüm gibi ürünler ve etten yapılan kris yemeği ile yoğurt, buğday ve etten yapılan doğaba yemeğine ayrıca özel parantez açmak gerekir. Zira bu yemekler, üç gün üç gece süren Hakkâri düğünlerinin sofralarının özel yemekleri ve kadim bir mutfak geleneğinin günümüzdeki temsilcileridir.

Hakkâri’ye gelmişken doleme, köftesir, yumurtalı ısırgan otu ve  yumurtalı siyabo gibi yeni tatları da denemeyi ihmal etmeyin. Ayrıca yaylalarda kış için hazırlanan kuru biber, patlıcan, salça, tarhana, reçel, pekmez, bal, tandır ekmeği, tahin, baharat gibi birbirinden lezzetli ürünlerden satın alabilirsiniz.