HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

Hava Sporları Turizmi


                  Hava Sporları Turizmi
          
                  Sivil Havacılık Mevzuatlarına göre Çok Hafif Hava araçları sınıfına giren Yamaç Paraşütü hava araçları içerisinde ne hafif olanıdır. Kolay taşınabilir olması sayesinde yolu olmayan tepe ve dağ doruklarına sırt çantasında rahatlıkla ulaştırılabilir. Yamaç Paraşütü dünyada en yaygın ve en hızlı gelişen havacılık sporu olarak kabul edilmektedir. Hakkari bölgesinin yüzölçümünün büyük bir kısmını oluşturan yüksek dağlar belkide Türkiye'de Yamaç Paraşütü için en elverişli alanların başında gelmektedir. Çukurca Kalesi yamaçları, Cilo Sat Gölleri yamaçları Yamaç Paraşütü için, Mergabütan Kayak Merkezi de Kayaklı Yamaç Paraşütü için en uygun lokasyonlardır. 

               Yamaç Paraşütü

             Yamaç Paraşütünde, eğimli ve yüksek bir tepeye açık olarak serilen paraşüt, pilotun koşmaya başlaması ile hava ile dolar ve pilotla birlikte havalanır. Uçuşların süresi kullanılan malzemenin performansı ve pilotun tecrübesine bağlı olarak kilometrelerce veya saatlerce sürebilmektedir.

_RTA9029.jpg

            Hakkâri ve çevresinde, 2000 m. rakımdan başlayıp 3500 m. Rakımlara kadar varan tepelerde yılın altı ayı boyunca yamaç paraşütü yapmak mümkündür. Dört tarafı dağlarla kaplı olan Hakkâri şehir merkezinde, dağların oluşturduğu sıcak hava dalgası sayesinde doğaseverler, saatlerce havada kalıp çetin bir coğrafyayı izleme ve fotoğraflama imkânı sahip olurlar. Yüksekova ilçesi Gever ovası ile Meydanbelek Yaylası yamaçlarından yapılan uçuşlar bölgede bulunan düzlüklerde son bulur. İniş noktaları, herhangi bir engel taşımaması nedeniyle son derece güvenlidir.

            Hakkâri il merkezinde ve ilçelerde birden çok yamaç paraşütü parkuru mevcuttur. Belirlenmiş başlıca uçuş bölgeleri şöyle sıralanabilir; Berçelan Yaylası, Mergabüt Kayak Merkezi, Mergan Yaylası, Cilo Sat Dağları, Gever Ovası ve Meydanbelek Yaylası.

            Kayaklı Yamaç Paraşütü

         Adrenalin tutkunları tarafından, son yıllarda yamaç paraşütü ile kayağın birleştirilmesiyle oluşturulan bir spor dalıdır. Dağlardan süzülen kayakçıların yer yer uçtuğu, zaman zaman da kaydığı, adrenalini yüksek kayaklı yamaç paraşütü Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bir spor dalıdır. Kayaklı yamaç paraşütü, Hakkâri ilimizde son iki yıldır yapılmaktadır. Yılın en az altı ayı karla kaplı dağları ve yayaları ile Hakkâri, kayaklı yamaç paraşütü için doğaseverlere birçok alternatif uçuş bölgesi sunmaktadır. Hakkâri’de kayaklı yamaç paraşütü için belirlenmiş başlıca uçuş bölgeleri şöyle sıralanabilir; Berçelan Yaylası, Mergabüt Kayak Merkezi, Mergan Yaylası, Cilo Sat Dağları ve Meydanbelek Yaylası.


Photo (166).jpg