HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

HAKKÂRİ’DE 2. KAR FESTİVALİ

    Hakkâri Valiliğimiz koordinasyonunda İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Özel İdaresi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Hakkâri Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün iş birliğiyle 2 bin 800 rakımlı Mergabütan Kayak Merkezi'nde 2. Kar Festivali düzenlendi.

   Sabah saatlerinde eski Valilik binası önünde toplanan vatandaşlar burada görevlendirilen servislerle ücretsiz olarak kayak merkezine ulaştırıldı.

   Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, Dağ ve Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Umut ÖZTÜRK, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa BALIK, Hakkâri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer PAKİŞ, Vali Yardımcıları Bekir ABACI ve Mehmet Nurullah KARAMAN, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU, Hakkâri Barosu Başkanı Av. Zeydin KAYA, Hakkârili Türk Halk Müziği Sanatçısı Aydın AYDIN, İl Kültür ve Turizm Müdürü İdris AĞACANOĞLU, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit GÜLDAL, kurum müdürleri ve binlerce vatandaşın katıldığı festival, sporcuların meşaleli kayak gösterisiyle başladı.

   Festivalde, pist zirvesinden aşağı inen kayakçılar açtıkları Türk bayrağını Valimiz Sayın TOPRAK’a hediye ettiler. Valimiz Sayın TOPRAK, kendisine hediye edilen Türk bayrağını öperek teslim aldı.

   Halk oyunları gösterisinin ardından festivalde bir konuşma yapan Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, bu yıl ikincisini düzenledikleri kar festivaline katılan herkese teşekkür etti.

    Kar yağışının en yoğun olduğu illerin başında gelen Hakkâri’de böyle bir etkinlik düzenlemekten mutluluk duyduklarını dile getiren Valimiz Sayın TOPRAK, şunları kaydetti:

    "Biliyorsunuz geçen sene de kar festivalinin birincisini yapmıştık. Allah’a şükürler olsun huzurlu, mutlu, her yönden kalkınma hamlelerini gerçekleştirdiğimiz güzel bir yıl geçirdik. Bugün de 25 Mart 2018 tarihinde burada gençlerimizle, sporcularımızla, Hakkâri halkımızla, folklorcularımızla, ressamlarımızla, tiyatrocularımızla kısacası Hakkâri’de yaşayan bütün vatandaşlarımızla bir araya geldik. Hakkâri’nin bir özelliği var. Ülkemizin uzak bir noktasında olmasından dolayı ülkemizin değişik illerinde yaşayan çoğu vatandaşımız burayı görme şansını kazanamıyor. Fakat herhangi bir vesileyle gelip de Hakkâri’de bulunan birkaç gün buradaki havayı teneffüs eden siyasetçilerimiz, bürokratlarımız, sporcularımız, dağcılarımız dâhil olmak üzere dönüşlerinde bambaşka duygularla Hakkâri’den ayrılıyorlar. Burası ne kadar güzel bir memleketmiş biz burayı bugüne kadar niye görmedik, biz dünyanın hiçbir yerinde böyle bir coğrafya ile karşılaşmadık, halkı ne kadar sıcakkanlıymış cana yakın misafirperver ilgili alakalı bir halk görmedik şeklinde intibalarla ayrılıyorlar. Bugüne kadar belli sıkıntılar yaşamış Hakkâri İlimiz. Bazı acılar çekmiş, şehitler vermişiz. Fakat son dönemlerde halkımızın bize vermiş olduğu büyük destek, güvenlik güçlerimizin yürüttükleri mücadele ve bizim gençlerimize, sporcularımıza, sanatçılarımıza, kültürle uğraşan kardeşlerimize imkânlarımızı sonuna kadar seferber etmek suretiyle yapmış olduğumuz destekler neticesinin karşılığını çok net şekilde görmeye başladık. İşte yanımda görmüş olduğunuz ekiplerimiz, tablolarını incelediğimiz ressam kardeşlerimiz, şu anda burada bulunamayan 20-25 bin civarındaki sporun içine katmış olduğumuz sporcu kardeşlerimiz, Türkiye’nin bütün bölgelerinde yapılan yarışmalara gönderip dereceyle gelen çok başarılı kardeşlerimiz olmak üzere bunların karşılığını net şekilde görüyoruz. Bugün bulunduğumuz kayak merkezimizde işte gördüğünüz gibi şu anda karın oranı en yüksek noktadayız. Bazı ilerimizdeki kayak merkezlerimiz hemen hemen tamamı sezonu kapatmış durumdalar. Fakat biz bu sene kar yağmadı dediğimiz halde Mart ayının sonundayız görüyorsunuz pistlerimiz kayağa müsait. Sıcak ve yağışın az olduğu bir sene olduğu halde."

    Hakkâri’ye dünya kupası, dünya şampiyonasının yapılabileceği 12 milyon lira değerinde güzel bir kayak tesisi kazandıracaklarını ifade eden Valimiz Sayın TOPRAK, konuşmasını şöyle sürdürdü:

    "Buradan Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA)’ya teşekkür ediyorum. Bizim bu sporcu gençlerimizin daha iyi imkânlara kavuşması için bize büyük destek verdiler. Bizim Özel İdaresi katkılarımızla beraber rakam 12 milyon lirayı buluyor. Şu karşıda görmüş olduğunuz Şivekür Tepesine dörtlü telesiyej şeklinde 1.650 metre pist uzunluğuna, 500 metre kod farkına sahip olan Türkiye’nin sayılı tesislerinden inşallah birini Hakkâri’mize vatandaşlarımıza kazandıracağız. Bundan sonra tahmin ediyorum ki Türkiye’de kayakla ilgili bütün madalyaları bizim gençlerimiz toplayıp gelecekler. Çünkü çok güzel bir rakım var. Dünya kupası, dünya şampiyonası dahi düzenlenebilecek bir tesise kavuşacağız. Fakat biz Hakkârili kardeşlerimize ne yapsak azdır."

  -   "Bütün ülkemizi Hakkâri’yi görmeye davet ediyorum"

    Hakkâri’nin kendine göre bir kültürü bir geleneği olduğunu ifade eden Valimiz Sayın TOPRAK, ülkenin değişik bölgelerinde yaşayan vatandaşları Türkiye’nin en güzel köşelerinden bir tanesi olan Hakkâri’yi görmeye ve ziyaret etmeye davet etti.

   Valimiz Sayın TOPRAK, konuşmasını şöyle tamamladı:

   "Buranın kendine göre bir kültürü, bir geleneği var. Ben 16 sene müfettişlik ve yıllarca kaymakamlık yaptım. Türkiye’nin her köşesini gezen ve az çok bilen birisiyim. Ben buradaki sıcaklığı çoğu yerde göremiyorum. Burada kendine has bir güzellik var. Bu hem coğrafyadan hem de insanların özelliğinden kaynaklanıyor. Karşılıklı birbirimize olan bu sevgimiz, saygımız bize çok büyük bir sinerji kazandırıyor, çok büyük enerji ve güç veriyor. Bu kar festivali vesilesiyle söylemek isteyeceğim şu ki, Hakkâri’yi görmemiş olanlar bence büyük bir kayıp yaşıyorlar. Hakkâri’yi 70-80 milyonun büyük çoğunluğunun bence görmesi gerekiyor. Ülkemizin ne kadar güzel bir köşesi olduğunu, Allah tarafından nasıl bir coğrafya verildiğini, ne kadar görkemli dağların bulunduğunu, ırmakların aktığını, yeşilliklerin bulunduğunu görmesi gerekiyor. İşte bu festivaller buna da bir vesile oluyor, en azından bunu tanıtma manasında. Dağcılarımız, Himalayalar dâhil her yere tırmanış yapıyorlar. Onların da bize ifadesi buradaki dağlarımızın dünyanın hiçbir yerindeki dağları aratacak şekilde değil, hatta yerine göre kayalık olması, sert olması vesilesiyle çoğu yerden daha avantajlı. Onun için ben buradan bütün ülkemizi Hakkâri’yi görmeye, ziyaret etmeye çağırıyorum. Buradaki kardeşlerimizle tanışmaya çağırıyorum. Bu şekilde buradaki kardeşlerimizin gösterilerini, folklorlarını, müziklerini dinlemeye izlemeye davet ediyorum."

  

         Daha sonra festivalde, kızak yarışması, kayak ayakkabısı ile koşu yarışması, hedikle yürüme yarışı, kar güreşi, kar voleybolu, kar raftingi, snowboard gösterisi, trekking, resim sergisi, dart, matrak oyunu ile canlı müzik şöleni gibi etkinlikler düzenlendi.

    Valimiz Sayın TOPRAK, karda güreş yapan sporcuları tebrik ederek daha sonra içlerinden bir tanesiyle güreş yaptı.

    Festival kapsamında dağcılar tarafından şehir merkezinden Şivekür Tepesine zirve tırmanışı gerçekleştirildi.

   Ardından 112 Acil Sağlık Hizmetleri ve UMKE ekibi meydana gelebilecek muhtemel kazalarda yaralanan vatandaşlara nasıl müdahale edildiği ile ilgili bir tatbikat gerçekleştirdi.

   Eğlenceli saatlerin yaşandığı festivalde daha sonra Valimiz Sayın TOPRAK ve beraberindeki protokol üyeleri, kurumlar ve STK Temsilcileri tarafından açılan tanıtım stantları, resim sergileri ve Belediye Başkanlığınca kurulan çocuk oyun parkını gezdi.

  Gençlik Merkezi Resim Eğitmeni Erdi GÜR, sergilerini gezen Valimiz Sayın TOPRAK, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ferdi KORKMAZ, İl Emniyet Müdürü Süleyman Suvat DİLBEROĞLU ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Reşit GÜLDAL’ın kara kalemle yaptığı fotoğraflarını takdim etti.

   Yoğun ilginin gösterildiği festivalde Valimiz Sayın Cüneyit Orhan TOPRAK, eşleri Sayın Dr. Funda TOPRAK Hanımefendi, kızları Zeynep ve Zehra TOPRAK ve beraberindeki protokol üyeleri vatandaşlarla kol kola girerek yerel sanatçılar tarafından seslendirilen şarkılar eşliğinde halay çektiler.

   Festival, yemek ikramı ve yarışmalarda dereceye giren sporculara ödüllerinin verilmesiyle sona erdi.