HAKKARİ İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ

HAKKÂRİ'DE “II.TERS LALE KÜLTÜR ,SANAT, SPOR VE KİTAP FESTİVALİ” DÜZENLENDİ

KİTAP FUARI

17 Ekim Saat 14.00 'da Valmiz Sn Cüneyit Orhan Toprak, İl Protokolü, Yayınevleri, Yazarlar, Sanatçılar ve Vatandaşların katılımı ile "1.Hakkari Kitap Fuarı"nın açılışı yapılmıştır. Kitap Fuarına 101 yayınevi ve 25 yazar iştirak etmiş, çocuk oyunları ile yazarların imza etkinlikleri gerçekleştirilmiştir.  17-22 Ekim 2018 tarihleri arasında saat 10.00-18.30 saatleri arasında açık kalan kitap fuarında Hakkari'li vatandaşlar yoğun ilgi göstermiş, kitap fuarı 15.000 bine yakın  kişiye ulaşmıştır.

OKUR-YAZAR BULUŞMALARI

Gençlik Merkezi Spor Salonuna kurulan  kitap fuarının yanı sıra 17 -22 Ekim tarihleri arasında Atatürk Kültür Merkezinde  09.00-16.00 saatleri arasında yazarlar; İdris Akdin, Zennure Erik, Yaşar Kaplan, Mikail Türker Bal, M.Saki Çakır, Macit Sevgili, Sadık Ziya Yemni, Ebu Muhsin Bulut, Zeki Taştan, Tahir Fatih Andıl, Turgay Güler, İzzettin Seven, Murat Tavlı, Sadık Yalsızuçanlar, Nevin Sosysal, İlknur Bektaş, Kerem Fırtına, Dilara Duman ve Ahmet Turgut konuk edilmiştir. Okur-Yazar buluşmalarında “Balkanlar, Mücadele ve Aliya, Cumhuriyetin Kahraman Kadınları, Kudüs, Fethi Gemuhluoğlu ve Dostluk, Seyyid Taha-Hakkari, Ahmed-i Hani, Gençlik,Kadın ve çocuk” konuları ile ilgili yazarlar ve gençlerle söyleşiler düzenlenmiştir. Söyleşilerle toplamda 7500 kişiye yakın genç ve çocuğa ulaşılmıştır.

KONSER,TİYATRO VE GÖSTERİLER

17-22 Ekim tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu, İstanbul Üniversitesi OMAR Türk Müziği İcra Heyeti konseri gerçekleştirilmiştir. Festival kapsamında Marmelat Çiğdem Dağtekin kukla gösterisi, Van Devlet Tiyatrosu tarafından tiyatro oyunları,  Ahmet Yenilmez çocuk ve yetişkin tiyatrosu sahnelenmiştir. Gösteriler neticesinde 1500 'e yakın kişiye ulaşılmıştır.